Nariuotakojai mokykloje PDF Spausdinti El. paštas
Pirmadienis, 07 Gruodis 2015 07:28

PAŽINTIS SU KELIAUJANČIA NARIUOTAKOJŲ EKSPOZICIJA

P 20151204 090240Tikriausiai mažai kam kiltų noras glostyti virtuvės spintelėje šmirinėjantį ilgaūsį tarakoną ar leistis į bičiulystę su pakampėje tūnančiu voru. Tačiau nemažai mūsų mokyklos mokinių pasiryžo iš arčiau susipažinti su minėtų gyvių egzotiškaisiais giminaičiais. Juos terariumuose atvežė vienintelio Lietuvoje specializuoto nariuotakojų zoologijos sodo prižiūrėtojos iš Palangos. Edukacinės programos metu mokiniai klausėsi pasakojimų ir per stiklą stebėjo miegančius, ropojončius, valgančius ir besislepiančius gyvūnėlius.

Kas yra nariuotakojai? Tai organizmai, kurių kūnas sudarytas iš narelių – segmentų ir aptrauktas chitininiu dangalu. Nariuotakojai skirstomi į vėžiagyvius, voragyvius ir vabzdžius.

Nariuotakojai – kosmopolitai, paplitę visame pasaulyje, išskyrus Antarktidos ledynus. Įsivaizduokite, kad iki 17 cm užaugantis Kosta Rikos voras paukštėda ropoja per jūsų rankas. Kitame terariume juda tarakonai, šimtakojai, maldininkai ar gyvalazdės slepiasi po šakelėmis. Mokiniams vaizdingai buvo pristatyti šimtakojai, vorai paukštėdos, 3 rūšių tarakonai, 2 rūšių skorpionai ir gyvalazdės. Nors paglostyti švelniakailių vorų nebuvo galima, tačiau atskirti Brazilijos gigantiškąjį paukštėdą nuo Garbanotaplaukio išmoko ne vienas. Didžiulė atrakcija mokiniams atrodė palaikyti savo rankose Madagaskaro šnypščiantį tarakoną, kuris mėgsta būti glostomas, todėl jau grasinamai nebešnypštė. Bauginantys gyviai mokiniams pasirodė gana žavūs, tad jiems rūpėjo viskas: suskaičiuoti šimtakojų kojas, atskirti gyvalazdę nuo šakelės, apžiūrėti mėlynakio paukštėdos namus.

Nesusidomėti šiais augintiniais tiesiog neįmanoma – jų yra tūkstančiai rūšių ir kiekvienas vis kitoks, vienas už kitą įdomesnis ir išskirtinesnis.

Biologijos mokytoja metodininkė R. Kišonienė

2024 m. balandžio 27 d. šeštadienis