Prienų krašto muziejuje PDF Spausdinti El. paštas
Penktadienis, 03 Spalis 2014 11:57

,,DUONOS KELIAS IKI STALO“

PA018175Spalio 1 d. I kl. ir III kl. mokiniai vyko į Prienų krašto muziejų. Jame vyko teatralizuota mokomoji programa ,,Duonos kelias iki stalo“. Mokiniai dalyvavo duonos kepimo procese bei duonos pagerbimo ritualuose.

Tai praktinė pažintinė programa, kuri vyko artimoje autentiškai XIX a. mūsų krašto valstiečio trobai aplinkoje. Užsiėmimus vedusių muziejaus darbuotojų aprangos, veiksmai ir kalba iliustravo valstiečių buityje gyvavusias tradicijas ir papročius. O mokiniai ne tik stebėjo duonos kepimo procesą, bet jame ir dalyvavo: patys susiformavo užminkytos duonos kepalėlius, juos išsikepė ir iš muziejaus išsinešė savo duonutę.

Bet kol duona kepė, mokiniai sužinojo visą ilgą duonos kelią – nuo rugio pasėjimo iki iškeptos duonelės padėjimo ant stalo. Pamatė seniausius žemės įdirbimo, javų apdorojimo padargus, senovinius rakandus. Patys išmėgino rugius ,,iškulti“ spragilais, sumalti akmeninėmis girnomis, ,,kirsti“ rugius pjautuvu. Darbuotojos daug pasakojo apie tikėjimą magiškąja duonos galia, lemiančia derlių, žmogaus, šeimos gyvenimą.

Besiruošiant šiai netradicinio ugdymo dienai, teko susipažinti su patarlėmis, priežodžiais, mįslėmis apie duoną. Visos užduotys buvo parinktos taip, kad padėjo mokiniams išgyventi pagarbos duonelei, sąvokos ,,šventa“ pajautimus.

Tokioje pačioje edukacinėje programoje spalio 10 d. dalyvaus ir priešmokyklinio ugdymo grupės vaikučiai (mokyt. E. Striaušienė) ir II – IV kl. mokiniai (mokyt. R. Petkevičienė). Linkime jiems patirti tokius pat įspūdžius, kaip ir mes išgyvenome belaukdami duonelės.

Pradinių klasių mokytojos

L. Astrauskaitė ir D. Kamarauskienė