Kraštotyrininkai PDF Spausdinti El. paštas
Pirmadienis, 07 Kovas 2016 12:20

Tradicinis jaunųjų kraštotyrininkų susibūrimas

Prienų rajono jaunieji kraštotyrininkai kovo 3 dieną susirinko Prienų kultūros ir laisvalaikio centre į tradicinį kasmetinį susibūrimą, kuris šiais metais ypatingas – skirtas gimtajai lietuvių kalbai. 20160303 101653Tai vienas iš mūsų rajono renginių, įsiliejančių į Lietuvių kalbos dienas – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos paskelbtą gražią iniciatyvą. Susibūrimo tikslas – pažvelgti į garbingą mūsų kalbos praeitį, atrasti ir sužinoti, kaip jos buvo mokomasi anksčiau, pagerbti kalbą ir pasimokyti ją tinkamai vartoti. 20160303 110011

Į renginį vyko ir Šilavoto pagrindinės mokyklos mokiniai su mokytoja Virginija Maščinskiene.

Mūsų komanda pasiruošė pristatyti savo krašto ar mokyklos muziejuose, tėvelių ir mokytojų archyvuose surastus įvairius leidinius, iš kurių vienu ar kitu laikotarpiu mokinių tėveliai, seneliai ar dar ankstesnės kartos mokėsi skaityti ir rašyti, tobulino gimtosios kalbos ir literatūros pažinimą bei įgūdžius. Plačiau pristatėme pirmąjį lietuvišką periodinį leidinį vaikams – žurnaliuką ,,Šaltinėlis“, skirtą Lietuvos bernaičiams ir mergaitėms. Susegtus žurnaliukus, išleistus 1907 metais, mums paskolino Davatkyno muziejus, kuriam leidinėlį padovanojo kraštietis tautosakos tyrinėtojas Kostas Aleksynas.

Šiame susibūrime turėjome galimybę atskleidė savo kūrybiškumą ir pademonstruoti kalbos skambesį bei grožį, kurdami posmus gimtajai kalbai ir juos pristatydami. Vėliau gilinome taisyklingo gimtosios kalbos vartojimo įgūdžius: piešiniu vaizdavome sakinį su kalbos klaida, aiškinome situaciją ir patarėme, kaip turėtų skambėti taisyklingas sakinys arba posakis. Galiausiai komandos pasitarę išrinko po penkis gražiausius lietuviškus žodžius, iš kurių dažniausiai kartojosi ,,LIETUVA, TĖVYNĖ, MAMA“. Mūsų rajono jauniesiems krašto tyrinėtojams tai ir yra patys gražiausi žodžiai.

Šis susibūrimas suteikė galimybę visiems dalyviams giliau pažinti savo kalbą, įkvėpė džiaugtis ir didžiuotis ja.

Prienų r. Šilavoto pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos  vyr. mokytoja Virginija Maščinskienė

2024 m. balandžio 20 d. šeštadienis